Poznań ma szansę na ekologiczne źródło ciepła z… serwerowni

Veolia Energia Poznań oraz dostawca usług informatycznych Beyond.pl rozpoczęły nietypową współpracę. Jej celem jest odzyskiwanie ciepła pochodzącego z poznańskich centrów informatycznych. Serwery mają być wykorzystanie do wsparcia miejskiej sieci grzewczej.

Internet źródłem ciepła

Poznańscy biznesmeni mają ciekawy pomysł na zmniejszenie wykorzystania paliw kopalnych. Ciepło z serwerowni ma też poprawić efektywność energetyczną miejskiego systemu ciepłowniczego. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu Poznań zyska źródło niskoemisyjnej energii. Pomysł ten może być z czasem wprowadzony również w innych polskich miastach. Pozostaje mieć nadzieję, że także u nas i mieszkania w Gdańsku przynajmniej częściowo będą ogrzewane tak pozyskanym, ekologicznym ciepłem.

Wspólny projekt Veolii i Beyond.pl powstał by odzyskiwać energię generowaną przez serwery pracujące w centrach danych. By było to możliwe, niezbędna jest budowa zaawansowanej technologicznie instalacji do odzysku ciepła odpadowego. Energia ta jest ubocznym produktem przetwarzania danych. Sercem pomysłu jest połączenie serwerów z pompami ciepła, które będą zasilały sieć miejską. Jeśli plany się powiodą z energii, która powstała w ten sposób, będzie mogła korzystać południowo-wschodnia część Poznania.

Eksploatacja tego nowatorskiego systemu nie jest łatwa i wymaga odpowiedniego przeszkolonego personelu. Moc instalacji w podstawowym wariancie może wynieść ok. 30 MW. Jest to bardzo konkretny profit dla środowiska naturalnego. Taka ilość bezemisyjnej energii pozwoliłaby na ograniczenie emisji CO2 o około 52,5 tysięcy ton rocznie. Rozwiązanie to przynosi też sporą oszczędność wody. Zapotrzebowanie na nią ma szansę spaść o około. 76,5 tysięcy metrów sześciennych rocznie.

Pomysł zdaje się nie mieć słabych stron. Energia odpadowa jest skutkiem ubocznym przetwarzania danych i obecnie się marnuje. Nowa technologia pozwoliłaby też ograniczyć ilość paliw kopalnych, które stosowane są do ogrzewania mieszkań w zabudowie wielorodzinnej. Z chwilą wprowadzenia tego rozwiązanie w życie Poznań zacznie w większym stopniu korzystać z zielonej energii.

Doświadczenie we wprowadzaniu nowatorskich pomysłów

Beyond.pl zrealizowało już sporo projektów, których celem jest odzyskiwanie ciepła na własne potrzeby. Firma zajmowała się między innymi pracą nad obiektem Data Center 2 w 2016. Od jego uruchomienia ciepło z serwerowni ogrzewa budynek biurowy i centrum logistyczne zlokalizowane na terenie kampusu.

Projekt w Poznaniu ma szansę na sukces dzięki rozbudowie zaplecza Beyond.pl i zwiększenia mocy jego serwerów nawet do 150 MW. Wysoka jakość ciepła odpadowego pochodzącego z serwerów ekstremalnej gęstości jest kluczowa dla zaspokojenia potrzeb miejskiej sieci ciepłowniczej.

Projekt oparty na współpracy Beyond.pl i Veolia Energia Poznań jest unikalny w skali regionu. Może być też pionierskim rozwiązaniem, które pomoże w procesie dekarbonizacji Polski. Ciepło, które jest ubocznym skutkiem przetwarzania danych, do tej pory się marnowało. Wykorzystanie go do ogrzewania mieszkań w Polsce jest nowością. Pomysł ten jest jednak z powodzeniem stosowany w Irlandii, Danii czy Finlandii. Serwerownie Amazon Web Services, Meta i Microsoft są tam podłączone do pomp ciepła, a energia z nich trafia do sieci miejskiej. Dzięki temu można w bezemisyjny sposób pokryć nawet 40% zapotrzebowania na energię dużego miasta.

Dodaj komentarz