Czy warto ryzykować zakup mieszkania z licytacji komorniczej?

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej to sposób na zdobycie nieruchomości w atrakcyjnej lokalizacji po bardzo niskim koszcie. Ceny lokali licytowanych przez komornika mogą być prawie o połowę tańsze w porównaniu do wartości rynkowej. Aby nie ponosić zbędnego ryzyka, przed przystąpieniem do licytacji należy gruntownie sprawdzić daną ofertę.

Licytacja komornicza nieruchomości dłużnika jest jednym z ostatnich etapów windykacji należności przez wierzyciela. Nieruchomość jest wystawiana na licytacji, jeśli inne metody windykacji np. zajęcie konta bankowego i oszczędności nie przyniosą zamierzonego skutku.

Informacje o planowanych licytacjach podawane są do publicznej wiadomości

Licytacja komornicza jest realizowana na wniosek wierzyciela. Przed wystawieniem nieruchomości na sprzedaż szacowana jest jej wartość rynkowa. Na jej podstawie określana jest cena wywoławcza. W przypadku pierwszej licytacji wynosi on trzy czwarte szacowanej wartości lokalu. Jeśli nieruchomość nie zostanie sprzedana, ogłaszana jest kolejna licytacja z ceną obniżoną do dwóch trzecich wartości.

Informacja o licytacji komorniczej podawana jest do publicznej wiadomości na co najmniej dwa tygodnie przed planowanym terminem licytacji. Zawiera ona datę i miejsce licytacji, informację o szacowanej wartości i cenie wywoławczej, terminie składania ofert oraz wysokości wadium. Przed licytacją nieruchomość można obejrzeć w terminie wskazanym przez komornika oraz zapoznać się z jej dokumentami.

Sprawdzenie stanu technicznego i prawnego nieruchomości

Przed podjęciem decyzji o udziale w licytacji komorniczej należy dobrze sprawdzić nieruchomość. Warto upewnić się, w jakim jest ona stanie technicznym i oszacować, jakie nakłady będą konieczne na ewentualny remont nieruchomości. Jeśli jest ona w dobrej lokalizacji i uda się wylicytować atrakcyjną cenę, to nawet uwzględniając koszt kompleksowego remontu, nakłady mogą być niższe niż w przypadku zakupu podobnej nieruchomości na warunkach rynkowych.

Konieczne jest również sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. Licytowana nieruchomość będzie obciążona hipoteką na rzecz wierzycieli, ale zostanie ona wykreślona po zakończonej licytacji.

Zapisy w księdze wieczystej nieruchomości dostarczą nam informacji o ewentualnych służebnościach osobistych w tym umowie dożywotniego użytkowania lokalu. Umowa taka nie wygasa po zmianie właściciela nieruchomości, a osoba, która stanie się właścicielem nieruchomości po wygranej licytacji, będzie zobowiązana zapewnić lokatorowi utrzymanie, a nawet opiekę w trakcie choroby.

Trzeba również pamiętać, że komornik może wystawić na licytację mieszkanie z lokatorem. Jeśli zdecydujemy się na zakup, a lokator nie będzie chciał opuścić lokalu, to będziemy zmuszeni rozpocząć proces eksmisji, który może być długotrwały i kosztowny.

Jeśli stan prawny i techniczny nie budzi jednak naszych wątpliwości i oszacowana wartość nieruchomości jest atrakcyjna, to warto przystąpić do licytacji.

Przeniesienie prawa własności po wygranej licytacji

Licytację wygrywa osoba, która zaoferuje najwyższą kwotę. Potwierdzeniem transakcji jest tzw. przybicie, czyli postanowienie wydawane przez sąd. Po uprawomocnieniu decyzji kupujący ma 14 dni na wpłacenie wylicytowanej kwoty pomniejszonej o wpłacone wcześniej wadium.

Ostatnim etapem jest wydanie przez sąd postanowienia o przysądzeniu własności nieruchomości do nabywcy. Na podstawie tego dokumentu można dokonać wpisu własności do księgi wieczystej. Z księgi wykreślana jest za to hipoteka, która obciążała nieruchomości i została spłacona środkami pochodzącymi z licytacji.

Dodaj komentarz