Sytuacja na trójmiejskim rynku nieruchomości w III kwartale 2024
Raport Barometr Cen Nieruchomości III kw. 2024 jasno pokazuje, że od 6 miesięcy ceny nowych mieszkań w Trójmieście spadają. Trendu tego nie widać jeszcze na rynku wtórnym, choć oferta lokali na sprzedaż rośnie. Wzrost stawek pojawiających się w ogłoszeniach w sektorze małych mieszkań z drugiej ręki w III kwartale wyniósł niemal ponad 5% w skali rok do roku. W tej samej perspektywie nowe kawalerki podrożały o prawie 18%.
Ceny nieruchomości w Trójmieście
W omawianym okresie w Gdyni nowe lokale o powierzchni do 45 metrów kwadratowych podrożały rok do roku o niemal 9 procent. Nieco wyższe podwyżki dotyczyły mieszkań z rynku wtórnego i zatrzymały się one na wartości 9,64%. Co ciekawe III kwartał 2024 to drugi kwartał z rzędu, w którym ceny nieruchomości na rynku pierwotnym w Trójmieście nieznacznie spadają. W Gdański w porównaniu z I kwartałem 2024 korekty w dół wyniosły nieco ponad 1%. W Gdyni były dużo wyraźniejsze i sięgnęły 19%. Zjawisko to nie jest niestety na razie widoczne w sektorze lokali z drugiej ręki, gdzie w większości segmentów notowane są za to niewielkie wzrosty cen.
Między I a III kwartałem 2024 roku dla mieszkań o powierzchni powyżej 45 metrów kwadratowych w Gdańsku zanotowano spadek cen o 0,3%. Była to sytuacja dość wyjątkowa, bo dotyczyła rynku wtórnego.
Co ważne wahaniom cen towarzyszy rozrastająca się oferta lokali na sprzedaż. W Trójmieście intensywnie działają deweloperzy. Comiesięczny przegląd Nowe Inwestycje Mieszkaniowe w Trójmieście opublikowany na portalu w Trojmiasto.pl pokazuje, że tylko we wrześniu 2024 wprowadzono na rynek 1,3 tysiąca nowych nieruchomości mieszkalnych. Podaż rośnie też na rynku wtórnym i to nawet w najpopularniejszych, trudno dostępnych do tej pory lokalizacjach.
Ceny mieszkań w różnych dzielnicach Trójmiasta
Na portalach rośnie liczba nieruchomości wystawiana na sprzedaż w dzielnicach, w których dużo mieszkań dostępnych jest zwykle na wynajem. Pobudzenia podaży nie widać za to w tak zwanych sypialnianych częściach miasta. Zdaniem analityków sytuacja ta świadczy o tym, że w Trójmieście spada zainteresowanie zakupami inwestycyjnymi.
Po III kwartale 2024 roku najtaniej można kupić nowe mieszkanie w dzielnicach Kokoszki, Matarnia czy Rębiechowo. Tę pierwszą ze średnią ceną ofertową na poziomie 7920 złotych za metr kwadratowy można uznać za najtańszą dzielnicę w Trójmieście.
Jeśli chodzi o rynek wtórny, to najtańsza pozostaje Gdynia i jej dzielnice Pogórze, Obłuże, Pustki Cisowskie, Dąbrowa. Tam mieszkania z drugiej ręki można kupić za mniej niż 10 tysięcy złotych za metr. Na drugim końcu skali są lokalizacje takie jak Jelitkowo czy Dolne Miasto. Tam za metr mieszkania trzeba zapłacić nawet ponad 30 tysięcy złotych. Wahania stawek ofertowych są tak duże, ponieważ Trójmiasto to przede wszystkim metropolia turystyczna. Mieszkania w atrakcyjnych lokalizacjach przez swój potencjał komercyjny pozostają tu bardzo drogie.