Jak technologia wpływa na rynek nieruchomości

Technologia bardzo mocno wpływa na nasze życie. Prawdę mówiąc od kiedy postęp technologiczny nabrał tempa, można powiedzieć, iż nasza codzienność jest praktycznie odmieniana przez nowe wynalazki i narzędzia. Dotyczy to niemal każdego aspektu życia, w tym rynku nieruchomości. W tym artykule chcemy krótki i przekrojowo omówić zagadnienie wpływu technologii na mieszkania i domy.

Aby uporządkować zestawienie, technologie podzieliliśmy na kilka grup. W każdej z nich opisujemy kilka najważniejszych, co oczywiście nie wyczerpuje tematu. Samo pełne opisanie zagadnienia jest tym bardziej trudne (a może i nawet niemożliwe), że technologia nie stoi w miejscu, lecz bardzo szybko się rozwija. Więc w trakcie, gdy powstaje to podsumowanie, już są wdrażane nowe, nieznane nam jeszcze rozwiązania.

I. Technologie związane z procesem kupna i sprzedaży nieruchomości

  1. Wirtualne zwiedzanie. Oferty sprzedaży mieszkań i domów już dawno przestały być suchymi opisami, do których dawało się kilka zdjęć. Coraz częściej standardem są prezentacje 3D, czyli takie fotografowanie nieruchomości, aby oglądający ją na komputerze lub telefonie mógł swobodnie rozglądać się po wnętrzach. Kolejnym krokiem jest przeniesienie takiej prezentacji do wirtualnej rzeczywistości. Wymaga to zastosowania okularów VR, jednak efekt jest oszałamiający, a do tego dzięki tej technologii potencjalny klient może jeszcze przed odwiedzeniem nieruchomości obejrzeć ją od środka, tak jakby w niej był.
  2. Serwisy z ogłoszeniami. To łatwe do przeoczenia, jak serwisy z ogłoszeniami nieruchomości zrewolucjonizowały rynek. Ich wpływ jest wieloaspektowy, ale tutaj wspomnimy głównie o tym, o ile łatwiejsze stało się życie klienta. Może on szybko przefiltrować tysiące ogłoszeń zgodnie ze swoimi preferencjami, może szukać ofert bezpośrednio na mapie, do tego w każdym ogłoszeniu ma komplet czytelnych danych oraz zdjęcia i prezentacje 3D.
  3. Automatyzacja procesu sprzedaży. Na tym polu działają kolejne startupy, starając się zautomatyzować to, czym normalnie zajmowali się pośrednicy. Najprostszy przykład automatyzacji to udostępnianie online umów kupna i sprzedaży.

II. Technologie wpływające na zarządzanie nieruchomościami

  1. Aplikacje do zarządzania nieruchomościami. Bardzo użyteczne narzędzie, z których korzystają nie tylko profesjonaliści, ale mnóstwo osób traktujących inwestowanie w nieruchomości jako dodatkowe zajęcie. Dzięki takiemu software’owi nie przeoczymy terminów płatności oraz dopilnujemy wszystkich spraw formalny i administracyjnych związanych z naszym lokalem.
  2. Inteligentne domy. Mimo, że dla niektórych osób to hasło może brzmieć mocno futurystycznie, prawda jest taka, iż IoT w jakimś stopniu występuje już w niemal każdej nowej inwestycji. Wynika to z tego, że rozwiązania te są w pełni skalowalne i można mieć w mieszkaniu np. oświetlenie sterowane smartfonem, a można scentralizowany system sterowania niemal każdym urządzeniem znajdującym się w gospodarstwie domowym.

III. Technologie wpływające na wartość nieruchomości

  1. Zielone technologie. Ich popularność rośnie gwałtownie m.in. z powodu coraz bardziej rygorystycznych proekologicznych regulacji. Budynki mają mieć zredukowane zapotrzebowanie na energię oraz w mniejszym stopniu wpływać na otoczenie. To pociąga za sobą konieczność stosowania rozwiązań takich jak fotowoltaika, pompy ciepła, odzyskiwanie deszczówki czy zielone tereny na dachach.
  2. Technologie budowlane. Aspekty ekologiczne oraz konstrukcyjne motywują do stosowania przez deweloperów nowych, lepszych materiałów. Na horyzoncie jest też technologia druku 3D budynków mieszkalnych. Co istotne – ma to być nie tylko sposób na redukcję kosztów inwestycji, ale też poprawa ich parametrów konstrukcyjnych i użytkowych.

Jak widać – wpływ technologii na rynek nieruchomości jest wieloaspektowy. W najbliższym czasie na pewno będziemy obserwować ekspansję sztucznej inteligencji także na naszą branżę. AI doskonale nadaje się nie tylko do automatyzowania działania serwisów z ogloszeniami, ale też do obsługi klienta i bardziej zaawansowanych zadań, takich jak chociażby zarządzanie nieruchomościami.

Dodaj komentarz