Jakie są zalety i wady inwestowania w nieruchomości komercyjne?

Lokowanie kapitału w nieruchomościach to popularna strategia inwestowania, która może przynieść znaczne zyski. Najpopularniejsze są nieruchomości mieszkaniowe, jednak warto zwrócić uwagę także na inny segment – nieruchomości komercyjne, takie jak biurowce, sklepy czy magazyny, przyciągają coraz liczniejszych inwestorów swoim potencjałem. Ale czy inwestycje te są dla każdego? Czy zawsze są one opłacalne? W tym artykule przyjrzymy się bliżej zaletom i wadom inwestowania w nieruchomości komercyjne, aby pomóc Ci zrozumieć, czy jest to odpowiednia strategia dla Ciebie.

Zalety inwestowania w nieruchomości komercyjne

Generalnie można przyjąć, że nieruchomości komercyjne mają większy potencjał dochodowy. Zwracamy tu uwagę na słowo “potencjał” – użyliśmy go celowo, ponieważ to, że zamiast mieszkania wybierzesz biuro lub lokal usługowy czy handlowy, nie oznacza automatycznie wypracowywania większego dochodu. Jednak jeśli inwestycja będzie przeprowadzona i poprowadzona prawidłowo, możesz uzyskać dużo wyższy czynsz niż w przypadku lokalu mieszkalnego.

Jedną z głównych zalet inwestowania w nieruchomości komercyjne są stabilność i przewidywalność. To złożone zagadnienie i wspomnimy o nim też w sekcji omawiającej wady. Tutaj skupiamy się na zaletach i w tym kontekście wynajmowanie biur i lokali użytkowych zazwyczaj regulowane jest umowami długoterminowymi. Do tego firmy nie są tak chronione jak lokatorzy prywatni, więc w razie konfliktu i np. niewypłacalności – dużo łatwiej jest usunąć najemcę. Kolejna sprawa to stabilność planów. O ile firma będąca najemcą dobrze funkcjonuje, raczej nie będzie zbyt chętna do zmiany swojej siedziby, którą już znają klienci.

Istotne jest to, żeby na wybór segmentu rynku pod inwestycje nie patrzeć zbyt jednotorowo. Nieruchomości komercyjne są doskonałym sposobem na dywersyfikację portfela inwestycji. Warto je łączyć z inwestowaniem w mieszkania, ale też sam segment jest zróżnicowany, bo możemy postawić na biura, lokale usługowe, lokale handlowe, magazyny, hale produkcyjne. Taka różnorodność pozwala dużo lepiej zabezpieczyć się przed ewentualnymi zmianami koniunktury.

Ciężką do przecenienia zaletą inwestowania w nieruchomości komercyjne są profesjonalne relacje. Współpraca z najemcą odbywa się na zasadach czysto biznesowych, zazwyczaj pozbawionych osobistych wątków oraz opartych na wysokiej kulturze. W przypadku wynajmu mieszkań wygląda to kompletnie inaczej i prywatna sytuacja najemcy bardzo często pojawia się w komunikacji oraz wpływa na warunki najmu.

Wady inwestowania w nieruchomości komercyjne

Na początku tej sekcji chcemy wrócić do tematu stabilności i przewidywalności. Z jednej strony skierowanie usługi do sektora biznesowego daje większą stabilizację, z drugiej strony występują zmiany (w tym gospodarcze), które nagle mogą zmienić koniunkturę. Przykładem jest pandemia i zainicjowany tym proces popularyzowania się pracy zdalnej. Ten trend do dzisiaj boleśnie odbija się na segmencie nieruchomości biurowych, przekładając się na dużą liczbę pustostanów.

Wadę inwestycji w nieruchomości komercyjne są też wysokie koszty początkowe. Taki lokal często będzie droższy niż mieszkanie. Do tego nie można go nabyć ze wsparciem kredytu mieszkaniowego. Istotne jest również mniej powszechne know how tej branży – o rynku mieszkań chociaż niewielkie pojęcie ma każdy, ale już rynek nieruchomości komercyjnych to bardziej specyficzna wiedza. A bez takiej wiedzy lepiej nie decydować się na lokowanie środków.

W wielu przypadkach zarządzanie nieruchomością komercyjną będzie trudniejsze i bardziej czasochłonne niż zarządzanie lokalem mieszkalnym. Wynika to z wielu czynników, w tym ze specyfiki profilu działania najemcy. Każda branża jest unikatowa, ma swoje wymogi i ryzyka, które muszą być uwzględniane przez Ciebie, jeśli wchodzisz w ten segment.

Jak sam widzisz – inwestowanie w biura, lokale użytkowe na wynajem, lokale usługowe, magazyny oraz hale produkcyjne to ciekawa alternatywa, jednak wymaga wdrożenia się w specyficzny segment rynku. Chętnie pomożemy Ci, jeśli rozważasz taką inwestycję. Posiadamy odpowiednią wiedzę oraz zasoby, dzięki którym będziesz miał dużo większe szanse na rentowny biznes.

Dodaj komentarz