Nastroje pośredników nieruchomości optymistyczne (INPON)

W pierwszym kwartale 2024 roku nastroje na rynku nieruchomości były podobne jak na koniec zeszłego roku. Panuje ostrożny optymizm, który nie zmienia się mimo braku Bezpiecznego Kredytu 2% i problemów z podażą.

Portal Nieruchomosci-online.pl wraz z ekspertami z Centrum Badawczo-Rozwojowego Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu po raz kolejny przygotował raport, w którym zostały opublikowane wyniki badania nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami. Jest to już dwunaste, kwartalne badanie indeksu INPON.

W pierwszym kwartale roku ankietę do badania wypełniło 1 258 pośredników. Wyniki jednoznacznie pokazują stabilizację nastrojów. Indeks przyjął wartość 55,59 punktów. Tym samym był to piąty kwartał z rzędu z wynikiem powyżej progu optymizmu (który jest ustalony na poziomie 50 punktów). W ostatnim kwartale poprzedniego roku odczyt indeksu wskazywał 55,50 punktów.

Oczekiwanie stabilizacji

Pośrednicy w obrocie nieruchomościami spodziewają się, że kolejne miesiące przyniosą dalszą stabilizację sytuacji na rynku po szaleństwie wywołanym Bezpiecznym Kredytem 2%. Jednocześnie oczekują pobudzenia zarówno ze strony kupujących, jak i ze strony podażowej, która musi odbudować swoją ofertę po zeszłorocznych wyprzedażach.

Optymizm na rynku jest też spowodowany zapowiedzią uruchomienia nowego programu wsparcia w zakupie mieszkania. Jego zmienione założenia w porównaniu do programu z 2023 roku sprawiają, że transakcje powinny się rozłożyć na dłuższy okres. Nowy preferencyjny kredyt powinien więc zwiększyć zainteresowanie zakupem własnego mieszkania, ale bez kolejnych drastycznych podwyżek cen nieruchomości.

Niewystarczająca podaż w relacji do popytu

Nastroje w segmencie mieszkań utrzymują się na wysokim poziomie mimo niewielkich spadków. W przypadku kawalerek przyjmuje on wartość 60,3 pkt (spadek o 2,7 pkt), a w przypadku większych mieszkań jest na poziomie 59,1 pkt (spadek o 3,6 pkt).

Aktywność kupujących, mimo że zmniejszyła się po zakończeniu poprzedniego rządowego programu, to ciągle utrzymuje się na wysokim poziomie w odniesieniu do większych, nieprzeszacowanych lokali oraz mieszkań w dobrych lokalizacjach.

O ile część kupujących wstrzymuje się z decyzją, licząc na obniżki cen, to specjaliści spodziewają się raczej ich stabilizacji na wysokim poziomie, a później dalszych wzrostów wraz z uruchomieniem nowego programu. Mimo odbudowującej się oferty deweloperów oraz większej liczby mieszkań na sprzedaż z rynku wtórnego podaż ciągle jest zbyt niska, żeby były możliwe obniżki cen.

Wiosna poprawia nastroje w segmencie domów i działek

Zgodnie z sezonowością pod koniec I kwartału poprawiły się nastroje na rynku domów jednorodzinnych (indeks przyjął wartość 56,8 pkt) i działek budowlanych (indeks na poziomie 59,8 pkt). Budowom domów sprzyja nie tylko pora roku, ale również wysokie ceny mieszkań i ich uboga oferta.

Coraz więcej mieszkań na wynajem

Nastroje pogorszyły się za to na rynku najmu. Podaż jest coraz większa, a spada popyt. Zmniejsza się liczba najemców poprzez brak uchodźców i rosnącą liczbę zakupów dla zaspokojenia własnych potrzeb. Ceny najmu się stabilizują, a w niektórych lokalizacjach notowane są spadki. Indeks nastrojów przyjął wartość 53,4 pkt dla kawalerek i 50,6 pkt dla większych mieszkań.

Dodaj komentarz